,

روز قدس

روز قدس,قدس,امریکا,فلسطین,راهپیمایی,عید فطر,ایلیا,ایلیاسالمی,موسیقی,خوانندگی,بازیگری,طنز,تهیه کننده,اخبار هنری,کنسرت,جشن ملی,شماره هنرمندان,برگزارکننده جنگ شادی,ایلیاسالمی,تهیه کننده هنری,هنرمندان محبوب,هنرمندان اجرای صحنه,نویسنده طنز

 

در 16 مرداد ماه 1358، پس از بمباران جنوب کشور لبنان توسط نیروهای دفاعی اسرائیل، امام خمینی(ره) از مسلمانان جهان خواست تا آخرین جمعه ماه مبارک  رمضان را به عنوان «روز قدس» انتخاب کنند.

روز جهانی قدس، مناسبتی رسمی در جمهوری اسلامی ایران است که در حمایت از ملت فلسطین برگزار می‌شود. امام خمینی(ره) درباره روز قدس فرمودند: روز قدس فقط روز فلسطین نیست، روز اسلام است. روز قدس، جهانی است و روزی نیست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد. روز مقابله مستضعفین با مستکبرین است ، روز مقابله ملت‌ها با ابرقدرت هاست. روز قدس روزی است که باید به همه قدرت‌ها هشدار دهیم که اسلام دیگر تحت سیطره شما و عمال خبیث شما نیست. روز قدس روز حیات اسلام است . روز قدس روزی است که اسلام را باید احیاء کرد.

امام (ره) دستور کار مسلمانان را به بهانه روز قدس مشخص کرده است. مبتنی بر این دستور، کار جهاد با تبهکاران جهانی و در رأس آنها آمریکا و انگلیس و پایگاه نظامی منطقه‌ای آنان یعنی رژیم اشغالگر قدس و نیز نوکران آنها در منطقه و جهان باید وظیفه هر مسلمان انقلابی و آزاده در جهان با هر عقیده یا مذهب تلقی شود.

کسانی که آرزو دارند روزی شعار مرگ بر آمریکا و انگلیس و اسرائیل غاصب از زبان ملت ایران و ملت‌های منطقه و جهان حذف شود، عملا در صف مستکبرین عالم عمل می کنند و راهبرد امام (ره) در مقابله با کفر و استبداد جهانی را قبول ندارند. کسانی که مرزبندی با ‌آمریکای ستمکار ندارند و به صلح و سازش با او می اندیشند، اسلام را در سیطره قدرت‌های جهانی بویژه آمریکا می خواهند.

حضرت امام خمینی به عنوان پرچمدار مبارزات انقلابی در سخنان خود که در ابتدای شروع نهضت در قم ایراد کردند، به شدت رژیم پهلوی را برای آنکه نوکری اسرائیل و آمریکا را می‌کند مورد حمله قرار دادند و از آن پس انقلابیون ایرانی نیز بر همین منوال رفتند. امام خمینی در هنگام تبعید نیز همچنان بر اهمیت مساله قدس و فلسطین تاکید داشتند و فلسطین را پاره تن اسلام و مسلمانان می‌دانستند. ایشان با شیطانی خواندن تشکیل رژیم غاصب صهیونیستی در اراضی فلسطینی، این رژیم را غده‌ای سرطانی خواندند که باید به هر ترتیب ممکن برداشته شود و در این راه گام بسیار مهمی برداشتند. اعلام نظر حضرت امام خمینی در مورد تعیین آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان برای راهپیمایی جهت آزادی قدس شریف، بار دیگر امیدها را در دل مسلمانان زنده کرد.

امام خمینی (ره) در روز 16 مرداد سال 1358 مصادف با سیزدهم رمضان 1399 هجری قمری همزمان با شروع دور تازه‌ای از جنایات بی‌رحمانه رژیم صهیونیستی در لبنان طی پیامی، روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان را به عنوان «روز جهانی قدس» تعیین کردند و عموم مسلمین جهان را به همبستگی اسلامی در این روز بزرگ فراخواندند، متن پیام حضرت امام خمینی درباره روز قدس به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

من در طی سالیان دراز خطر اسرائیل غاصب را گوشزد مسلمین نمودم که اکنون این روزها به حملات وحشیانه خود به برادران و خواهران فلسطینی شدت بخشیده است و بویژه در جنوب لبنان به قصد نابودی مبارزان فلسطینی پیاپی خانه و کاشانه ایشان را بمباران می‌کند. من از عموم مسلمانان جهان و دولت‌های اسلامی می‌خواهم که برای کوتاه کردن دست این غاصب و پشتیبانان آن به هم بپیوندند و جمیع مسلمانان جهان را دعوت می‌کنم آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را که از ایام قدر است و می‌تواند تعیین کننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد به عنوان روز قدس انتخاب و طی مراسمی همبستگی بین‌المللی مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان اعلام نمایند. از خداوند متعال پیروزی مسلمانان را بر اهل کفر خواستارم. (صحیفه امام جلد 9 ص 267 (

اگر به شرایط ایران در ششمین ماه از پیروزی انقلاب نگاه کنیم، به اهمیت این موضوع پی‌ می‌بریم. اعلام روز جهانی قدس در روزها و ما‌ه‌هایی صورت گرفت که انقلاب اسلامی در داخل ایران با مشکلات فراوان و سهمگینی دست و پنجه نرم می‌کرد و رهبران انقلابی مشغول مقابله با انواع توطئه‌هایی (از جمله ترورهای سازمان یافته) بودند که از سوی دشمنان داخلی و خارجی و عوامل آن ها بر نظام اسلامی تحمیل شده بود. بنابر این اعلام روز جهانی قدس در چنین اوضاع و احوال بیان گر وجه دیگری از اهمیت مساله نجات فلسطین و نهضت جهانی اسلام در نگاه امام خمینی است .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *